TÜRK KLİNİK BİYOKİMYA DERNEĞİ
Ana Sayfa Üyelik

TOKLUK KAN GLUKOZU (TOKLUK KAN ŞEKERİ)

Tokluk kan glukozu nedir?


Bir yemeğin ilk lokmasını takiben, 2 saat sonra alınan kan örneğinde ölçülen kan glukozu, tokluk kan glukozu olarak adlandırılmaktadır. Vücudumuza besinlerle alınan glukozun, uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığının, kandan uzaklaştırılıp uzaklaştırılamadığının belirlenmesi amacı ile yapılmaktadır. Açlık kan glukozu normal sınırlarda olan bazı hastalarda bu tetkik ile glukoz metabolizma bozukluklarına ilişkin önemli ipuçları elde edilebilmektedir.

Tokluk kan glukozu nasıl ölçülmektedir?
Yemeğin ilk lokmasının ağıza alınması ile 2 saatlik test süresi başlamış olmaktadır (Örneğin, test isteği yapılan hasta yemek yemeye saat 10:00’da başlamışsa kan örneği saat tam 12:00’de alınmalıdır).
Yemek yeme süresi toplam 20 dakikayı geçmemeli ve yemek bitimi ile kan örneğinin alınacağı 2 saatlik süre sonuna kadar, sigara, su içilmemeli, herhangi bir şey yenmemeli veya sakız çiğnenmemelidir.

Anormal test sonucu ne anlama gelmektedir?
Sağlıklı bir kişide tokluk kan glukozunun 126 mg/dL’nin altında olması beklenmektedir. Besinlerle alınan glukozun kandan uzaklaştırılmasında bir yetersizlik söz konusu ise, tokluk kan glukozu sınır değerin üzerinde ölçülmekte ve kişide şeker hastalığı olabileceği düşünülmektedir. Bu durumda 2 saatlik oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapılması önerilmektedir.

Teste hazırlık için neler gereklidir?
2 saatlik süre dolmadan 10-15 dakika önce laboratuvarda hazır bulunulmalı, kan örneğini alacak görevlilere haber verilerek, kan örneğinin tokluk kan glukozu ölçümü için verileceği belirtilmelidir.
Doktor ya da beslenme uzmanı tarafından özel bir beslenme düzeni önerilmediyse, test yapılmadan önce üç gün normal şekilde yemek düzeni sürdürülmeli ve aşırı ya da her zamankinden farklı bir egzersiz yapılmamalıdır. Test uygulanmadan bir gece önce, saat 21:00'dan sonra su dışında herhangi bir yiyecek tüketilmemelidir.
Düzenli alınması gereken ilaçlar varsa bu ilaçlar uygun saatte alınmalıdır. Şüphe duyulan herhangi bir durumda mutlaka testi isteyen doktora danışılmalıdır.