TÜRK KLİNİK BİYOKİMYA DERNEĞİ
Ana Sayfa Üyelik

RASTGELE İDRAR ÖRNEĞİNİN TOPLANMASI

İdrar örneklerinin toplanması ve ölçüm yapılacak laboratuvara ulaştırılması, doğru yapılması büyük önem taşıyan bir dizi işlem gerektirmektedir.  İdrar örneğinin toplama yöntemi, kullanılan kaplar, toplanan idrar örneklerinin saklama koşulları gibi bazı faktörler doğru bir biçimde yapılmaz ise ölçüm sonuçlarının etkilenmesi, tanı ve tedavi kararlarının yanlış yönlendirilmesi kaçınılmazdır.

İdrar analizlerinde çalışılacak tetkike uygun olarak farklı idrar örnekleri kullanılmaktadır.

Rastgele idrar örneği:
Günün herhangi bir saatinde verilen idrar örneğidir. Tam idrar analizi ve mikroskobik incelemeler için kullanılabilen uygun örnek biçimidir. Bu amaçla daha yoğun olması nedeni ile sabah ilk idrarının verilmesi tercih edilmektedir.  Bu örneğin sağlanamadığı hallerde, mesanede 3-4 saat beklemiş olan idrar örnekleri tercih edilmeli ve idrar miktarını arttırmak için bol sıvı alınmasından sakınılmalıdır.

Sabah idrar örneği:
Sabah uykudan uyanıldığında toplanan ilk idrar örneğidir. Mesane yatmadan önce boşaltılır, 8 saatlik uykudan sonra idrar örneği alınır.

Orta akım idrar örneği:
İdrarda bakteri kültürü için önerilen örnek türüdür.
Tüm genital bölge, idrar alınmadan önce bu bölgede kolonize olmuş mikroorganizmalarla bulaşı önlemek için temizlenir. Temizlik için sabun tercih edilir. Kültür sırasında mikroorganizmaların üremesini baskılayabileceği için  dezenfektanlar kullanılmaz.
İdrar tuvalete yapılmaya başlanır ve ara verilmeden bir miktar orta  idrar toplanacak olan steril kabın içerisine yapılır.
Kültür için idrar  örneği asla yatak sürgüsünden alınmamalıdır.
İdrar alındıktan sonra en geç 2 saat içinde laboratuvara ulaştırılmalıdır. Buna olanak yoksa, idrar örneği +4°C’de buzdolabında korunmalıdır (Bakteri sayısı 4°C de en fazla 2 saat sabit kalır).

Bebeklerde idrar örneğinin toplanması:
Bebeklerde idrar örnekleri,kız ve erkek çocuklar için farklı olarak üretilmiş yumuşak, özel plastik torbaların genital bölgeye yapıştırılması ile toplanmaktadır.
İdrarın geldiği deliğin etrafı temizlenir. İdrar toplama torbasının yapışkan bandını açarak idrar gelen deliğin etrafına düzgünce yapıştırılır. Torba  yerinden oynatılmadan çocuk bezi bağlanır. Sık sık kontrol edilerek idrar örneği toplanır. Bu örneklerde idrara gaita bulaşmaması büyük önem taşımaktadır.