TÜRK KLİNİK BİYOKİMYA DERNEĞİ
Ana Sayfa Üyelik

24 SAATLİK İDRAR ÖRNEĞİNİN TOPLANMASI

İdrarla günlük atılımın önem taşıdığı bazı testlerde 24 saatlik idrar örneği toplanmakta ve tetkik edilen maddenin miktarı günlük idrar miktarına göre hesaplanmaktadır.
24 saatlik idrar toplama işlemi

  • İdrar örneğinin toplanacağı gün sabah ilk idrar dışarı atılır. Mesanenin tamamen boşaldığından emin olarak başlangıç saati kayıt edilir.
  • Gün içerisinde ve gece yapılan tüm idrarlar kabın içine toplanır*.
  • Ertesi sabah başlangıç saati’nden tam 24 saat sonra yapılan son idrar da kaba eklenir (İdrarınız gelmemiş olsa da idrar vermeye çalışın ve başlangıç saati’nden tam 24 saat sonra idrar toplamayı kesin)
  • İdrar örneği toplama süresince ve laboratuvara ulaştırılana kadar serin ve karanlık bir yerde tutulmalıdır (buzdolabı gibi). Toplanan idrar aynı gün laboratuvara ulaştırılmalıdır.

*:Gün içerisinde herhangi bir şekilde idrar örneği dışarı dökülürse, idrar toplama işleminin farklı bir gün tekrarlanması gerekmektedir.

Bazı tetkikler için  (VMA, HVA, 5-HIAA, kalsiyum, fosfor, oksalat, bakır gibi) idrarın koruyucu madde üzerine toplanması gerektiğinden, toplama işleminden önce laboratuvara danışılmalıdır.

Laboratuvar tarafından verilen koruyucu maddeler tahriş edici maddeler olup, cilt, göz ve deriye temas etmemelidir. Kesinlikle içilmemeli ve çocuklardan uzak tutulmalıdır.

24 saatlik idrarda 5-hidroksiindolasetik asid (5-HIAA), vanil mandelik asid (VMA) ve metanefrin analizi için dikkat edilmesi gerekenler:
İdrar toplamaya başlamadan 3 gün önce bazı besin ve ilaçların alınmaması gerekmektedir ;

  • Tüketilmemesi gereken besinler: Muz, çikolata, vanilyalı yiyecekler, kafeinli içecekler, portakal, greyfurt, limon
  • Alınmaması gereken  ilaçlar: Epinefrin, Glukagon, Histamin, İnsülin, Levodopa, Lityum, Salisilik Asit, Labetolol, tansiyon düşürücü ilaçlar

Önemli not:
Yukarıda belirtilen ilaçlar kesilmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.